V této kapitole se věnujeme jednomu z nejdůležitějších aspektů čarodějnictví, osobního a duchovního rozvoje - čištění negativní energie v člověku. Každý z nás je neustále v interakci s různorodými energiemi a nalézáme se ve stavu, kdy cítíme, že naše energetické pole je zahlceno nepříjemnými emocemi, stresy a negativními vlivy okolí. Tyto faktory mohou mít významný dopad nejen na naši duševní pohodu, ale také na naše fyzické zdraví a vnímání světa kolem sebe. A my se setkáváme s hlubokou potřebou očistit svou bytost od tíhy negativní energie.

Zaměříme se na svépomocné metody a techniky, které vám mohou pomoci očistit vaši energetiku a zbavit se nepotřebné negativní energie. Objevíte způsoby, jakými můžete obnovit svou vnitřní rovnováhu a posílit své spojení s pozitivními silami v přírodě i ve svém nitru. Naleznete praktické nástroje, které vám umožní vyčistit svou auru a posílit svůj energetický štít.

Jak se očistit od negativní energie

Vyberte si ty metody, které s vámi nejvíce rezonují, a pravidelně je začleňte do svého osobního rituálu pro očistu od negativní energie. Můžete také zkombinovat různé techniky podle vašich potřeb a preference, čímž vytvoříte unikátní a účinný způsob, jak se chránit a udržovat svou energii v harmonii.

 

Očista Elementy

Element Vody

Voda, jako prvek života, nese v sobě nejen fyzickou sílu, ale také mocnou energetickou esenci. Je to univerzální čistič, schopný odplavit nejen fyzickou špínu, ale také negativní energii a napětí.

 

Rituální solná koupel

Sůl je vynikajícím energetickým čističem. Jako houba natahuje a vstřebává do sebe všechny negativní, těžké a nízké energie z okolí. Po staletí se používá ve Feng shui k očistě, ochraně a správnému proudění životní energie. I čarodějnice staré Evropy znaly její sílu a při svých rituálech ji používali jako ochranu před duchy, zlými úmysly a pomluvami.
Ponořte se do solné koupele. Nasypte mořskou nebo himalájskou sůl do vany a tím vytvoříte svůj vlastní očistný zdroj. Když se do solné vany ponoříte, sůl odstraní energetické nečistoty a vy se obklopíte uzdravující silou pradávných moří.

Do své solné koupele můžete přidat i bylinky a esenciální oleje.

Bylinky:

 • 🌟 Šalvěj: Vynikající pro energetickou očistu a odstranění negativních vibrací.
 • 🌟 Rozmarýn: Pomáhá zbavit se stagnující energie a zvýšit pozitivní vibrace.
 • 🌟 Máta: Osvěžuje a čistí energii, pomáhá odstranit blokády.
 • 🌟 Levandule: Uklidňuje a harmonizuje energii, pomáhá zlepšit atmosféru.
 • 🌟 Pelyněk obecný: Tradičně používaný pro očistu, ochranu a posílení intuice.
 • 🌟 Jasmín: Pomáhá zvýšit duchovní vibrace a odstranit negativní energie.
 • 🌟 Cypřiš: Používá se pro energetickou ochranu a odstraňování negativních vlivů.
 • 🌟 Eukalyptus: Osvěžuje a čistí prostor od nepříznivých energií.

Esenciální oleje:

 • 🌟 Levandule: Uklidňuje mysl a energeticky vyčišťuje prostor.
 • 🌟 Eukalyptus: Osvěžuje a pomáhá odstranit energetickou stagnaci.
 • 🌟 Cedr: Posiluje energii a podporuje klidnou a vyváženou atmosféru.
 • 🌟 Citron: Zvyšuje pozitivní energii a pomáhá odstranit negativitu.
 • 🌟 Smrk: Pomáhá očistit prostor a posiluje ochranné energetické pole.
 • 🌟 Máta: Osvěžuje a odstraňuje negativní energetické zátěže.
 • 🌟 Santalové dřevo: Pomáhá uzemnit energii a odstranit negativní vlivy.
 • 🌟 Růže: Zvyšuje vibrace lásky a harmonie, odstraňuje negativitu.

 Solná koupel na očištění energie

 

Procházka v dešti

Projděte se v dešti bez deštníku. Dovolte kapkám deště očistit vaši auru a smýt negativní energetické zátěže. Dovolte dešti obnovit váš vnitřní klid.

 

Koupel v přírodě

Koupel v přírodě je jako obřad obnovy. Ať už se ponoříte do náručí moře, jezera či řeky, voda v sobě nese zázračnou schopnost očisty. Když se věnujete tomuto rituálu, propojujete se s prastarou esencí přírody a otevíráte svou aurickou energii. Ve chvíli, kdy se voda dotkne vašeho těla, cítíte, jak se všechny starosti rozplývají a vy se znovu spojujete s přírodou a svou vlastní podstatou.

 

Vědomá sprcha

Během sprchování si představujte, jak proud vody odplavuje veškeré napětí a negativitu, která se vás dotkla. Nechte vodu promýt vaši energii a přinést úlevu, čistotu a svěžest do vašeho bytí.

 

Element Ohně

Vykuřování

Vykuřování je metoda stará jak lidstvo samo, a používá se k očistě duše, prostoru a ochraně před negativními vlivy ve všech koutech světa. Používala se staletí i v Evropě, jen na to naše moderní civilizace trochu pozapomněla. Je to nejzákladnější metoda k očištění.

Vykuřování své aury je důležitý rituál pro očistu a harmonizaci vaší energie. Pro tento účel můžete použít různé druhy kadidla, jako je šalvěj, santalové dřevo, palo santo, cedr nebo vonné tyčinky s bylinkami jako levandule či eukalyptus. Vonné tyčinky jsou snadnou a pohodlnou alternativou klasického vykuřování a jsou nejsnadněji k dostání. Ovšem to, že jsou snadno k dostání nijak nesnižuje jejich očisťující efekt.

Zapalte vaše zvolené vykuřovadlo. Pokud použijete vonné tyčinky, svažte jich několik k sobě. S vonnými kuželi se prosím neočisťujte, manipulace s nimi není jednoduchá, po zapálení je nechte na jednom místě. Kouřem nejdříve očistěte sami sebe. Ve vaší auře mohlo uvíznout mnoho nízké energie a kouřem ji uvolníte. Obklopte kouřem každou část vašeho těla. Nohy, ruce, trup, záda, hlavu i prostor nad hlavou. Již po tomto úkonu mnoho lidí bude pociťovat úlevu.

Vykuřování negativní energie

 

Trataka svíčková meditace

Je účinným způsobem, jak se uvolnit a očistit od negativní energie. Můžete ji praktikovat pravidelně, abyste si udrželi duševní rovnováhu a klid. Zapalte svíčku a soustřeďte se na plamen. Vizualizujte, jak plamen spaluje veškerou negativní energii. Odevzdejte ohni své zátěže.

 

Vypište se z toho a spalte to

Symbolicky se osvoboďte od tíživých emocí tímto rituálem: Vezměte si kus papíru a napište na něj všechny ty negativní pocity, které vás tíží. Dejte slovům volný průběh, nechte je uniknout z vaší mysli na papír. Poté tento papír spalte plamenem a pozorujte, jak se mění v popel. To symbolizuje vaše uvědomění a ochotu propustit negativitu, aby mohla být transformována a odnesena pryč plamenem, zatímco vy sami se uvolňujete od břemene starých emocí.

čištění negativní energie

 

Element Země

Strávení času v přírodě

Strávení času v přírodě přináší očistný a léčivý účinek pro tělo, mysl a duši. Když se ponoříme do přírodního prostředí, odhodíme tíhu každodenního stresu a napojíme se na klidnou sílu přírody. Šumění listů ve větru, hlas ptáků a vůně země nás naplňují novou energií a obnovují naši vnitřní rovnováhu. Procházka lesem či okolo jezera nás očišťuje od negativních myšlenek, zanechává pocit svobody a propojuje nás s esencí života, což napomáhá regeneraci a léčení našeho bytí.

 

Obejměte matku Zemi

Lehněte si na zem, břichem k zemi, roztáhněte ruce tak, jako byste Zemi objímali. Uvolněte se a především, odevzdejte Zemi své tíže a starosti. Matka Země nese neuvěřitelnou sílu a naše zátěže se v její přítomnosti rozplývají. Její energetická vitalita dokáže nejen absorbovat naše negativní pocity, ale také je transformovat, přinášející nám úlevu a obnovu.

Čištění negativní energie v člověku

 

Element vzduchu

Očista větrem

Zavřete oči a propojte se s větrem, který jemně pročišťuje vaši auru. Vnímejte, jak každý vánek odnáší s sebou negativní myšlenky a napětí, čistí vaši energii a otevírá prostor pro svěží a revitalizující sílu.

Očista větrem

 

Dechová cvičení

Zaměřte se na svůj dech jako na mocný nástroj pro uvolnění napětí a negativní energie. Skrze hluboká dechová cvičení můžete propustit zadržované emoce, čímž vytváříte prostor pro pozitivní transformaci. Dejte svému dechu důležitou roli ve vašem rituálu očisty.

Vhodná dechová cvičení

 • 🌟 Pranajáma: Tradiční indické dechové cvičení zaměřené na kontrolu životní energie nazývané "prána".
 • 🌟 Viloma: Metoda, při níž se dechový cyklus přerušuje krátkými zádržemi, což pomáhá harmonizovat tok energie v těle.
 • 🌟 Kapalabhati: Rychlé a krátké výdechy spojené s pasivními vdechy, které slouží k očistě těla a mysli.
 • 🌟 Anuloma Viloma: Alternativní nosní dýchání, kde se dech zavírá a uvolňuje prsty na nosních dírkách.
 • 🌟 Ujjayi: Výdechová technika s lehkým zúžením hlasivek, vytvářející charakteristický zvuk podobný šepotu moře.
 • 🌟 Bhramari: Dechová technika, při níž se vydává zvuk podobný včele, což má uklidňující účinek na mysl.
 • 🌟 Sheetali: Chladný dech přes zvinutý jazyk, který má uklidňující a osvěžující účinky.
 • 🌟 Bhastrika: "Dech na ohřívání" zahrnující rychlé a silné nádechy a výdechy.
 • 🌟 Sama Vritti: Rovnoměrný a vyrovnaný dech, kdy jsou délky nádechů i výdechů stejné.
 • 🌟 Nadi Shodhana: Alternativní nosní dýchání, které pomáhá vyrovnat energetické dráhy v těle.
 • 🌟 Dirgha Pranayama: Dlouhý a hluboký dech, který naplňuje břicho, hrudník a horní část hrudníku.
 • 🌟 Kumbhaka: Zádrž dechu po nádechu nebo výdechu, což posiluje kapacity plic a zlepšuje průtok energie.

 

Další očistné metody

Vypuštění energetické zátěže pohybem

Pohyb je způsobem, jakým naše tělo komunikuje s našimi emocemi a energií. Když se zapojíme do fyzické aktivity umožňujeme negativní energii proudit ven z našeho těla. Tento pohyb nám dává příležitost vyjádřit naše emoce skrze fyzický projev a zároveň nám umožňuje propustit napětí a stres. Pohyb je tak jedním z klíčových ventilů, který nám umožňuje propustit negativitu a znovu se napojit na pozitivní energii a pocity svobody. Tanec, sport, Osho dynamická meditace, otřepání se.

 

Otřepání se

Vytřepání se, protřepání se, je jako rituál, kterým se osvobozujeme od nánosů negativní energie, která se může vázat na naši auru a fyzické tělo. Zvířata to dělají neustále. A my bychom měli také. Můžete zahrnout nejen fyzický pohyb, ale i zvuky a pohyb jazyka, podobně jak to dělá čertík. Skrze vytřepání se doslova otřásáme a vyvoláváme frekvence, které mají sílu odstranit cokoliv, co nám brání v dosažení harmonie a klidu.

 

Očistná hudba a zvuková terapie

Jsou jako léčivý balzám pro naši duši. Když se ponoříme do zvuků tibetských misek, zvonů nebo tingšů, jejich harmonické melodie pronikají do našeho bytí. Tyto zvuky mají sílu naladit náš energetický systém na vlnu klidu a harmonie, a tím odstranit všechny negativní vlivy, které se mohou vázat na naši auru. Vhodná hudba je meditační hudba, zvuky přírody, mantry a posvátné zpěvy, binaurální rytmy.

 

Meditace

Je cenným nástrojem pro očistu a harmonizaci vašeho energetického pole. Usadíte mysl a soustředíte se na vnitřní klid a čistotu. Ponořte se do hlubokého stavu klidu a vnitřního míru, do kterého přitahujete pouze čisté a pozitivní vibrace.

 

Čistící krystaly

Přiložte na své tělo krystaly s očistnými vlastnostmi, jako je selenit, ametyst, tygří oko, černý turmalín nebo černý obsidián. Tyto krystaly mají schopnost absorbovat negativitu.

Energetická očista krystaly

 

Vůně, parfém, aromaterapie

Je účinným způsobem, jak očistit a harmonizovat vaši energii. Použitím esenciálních olejů nebo vonných látek si můžete vytvořit ochranný energetický štít. Tyto vůně mají schopnost proniknout do vašeho energetického pole a vyčistit ho od negativních vlivů. Vůní přijímáte do svého prostoru novou energii, která vás obklopí a posílí vaši auru. Stejně jako květy v přírodě vydávají krásné vůně, i vy můžete vytvořit svůj vlastní energetický květ, jehož vůně vás bude provázet a chránit před negativními vlivy.

 

Sauna a parní lázeň

Mohou sloužit jako účinné prostředky k fyzickému i energetickému očištění, celkovému očištění těla i mysli. Při vystavení se vysokým teplotám a páře dochází k otevření pórů kůže, což umožňuje uvolnění nahromaděného toxického odpadu a negativní energie. Během tohoto procesu se tělo zbavuje fyzických toxinů, a zároveň můžete vnímat, jak se uvolňuje i negativita, kterou jste nashromáždili ve své auře.

 

Bylinné čaje

Mají dlouhou tradici v podpoře fyzického i duševního zdraví. Z čarodějnické perspektivy se některé byliny používají také k očistě negativní energie. Následující seznam obsahuje několik bylin, které mohou být vhodné na očištění:

 • 🌟 Šalvěj: Je známá svými očistnými a ochrannými vlastnostmi.
 • 🌟 Máta: Má oživující a osvěžující účinky. Je považována za bylinu, která pomáhá rozptýlit negativní energii.
 • 🌟 Levandule: Své aroma má uklidňující účinky a může pomoci uvolnit stres a napětí, což je důležité pro očistu.
 • 🌟 Kopr: Kopr je tradičně spojován s očistou a uklidněním.
 • 🌟 Rozmarýn: Jeho vůně má povzbudivý účinek a může pomoci vyčistit mysl od negativních myšlenek.
 • 🌟 Meduňka: Meduňka má relaxační účinky a může podpořit emocionální vyrovnání.
 • 🌟 Bazalka: Bazalka je spojována s láskou a ochranou, a proto může být užitečná při očištění od negativní energie.
 • 🌟 Tymián: Tymián má antibakteriální vlastnosti a může pomoci očistit tělo i mysl.
 • 🌟 Pelyněk: Pelyněk je považován za bylinu, která může pomoci odstranit energetické bloky.
 • 🌟 Heřmánek: Má uklidňující účinky a může pomoci uvolnit napětí a stres.
 • 🌟 Zázvor: Zázvorový čaj je známý pro své povzbuzující účinky a také může pomoci odstranit energetické bloky.

 Bylinné čaje pro očistu negativní energie

 

Péče o sebe

Je klíčovým krokem při očištění se od negativní energie. Zahrnuje jak fyzickou tak i duševní stránku našeho bytí. Zde jsou některé způsoby, jak se můžete o sebe postarat a podpořit proces očisty: zdravá strava, hydratace, kvalitní spánek, pohyb, meditace a relaxace, kvalitní mezilidské vztahy, psaní si deníku, rituály krásy, pozitivní myšlení.

 

Dotyková terapie

Je účinným způsobem, jak se spojit s vlastní energií a podpořit proces očisty. I když se této technice budeme věnovat podrobněji v samostatné kapitole, nyní vám nabízíme základní návod, který můžete začít využívat.

Začněte tím, že položíte obě dlaně na určitou část svého těla, například na srdce, břicho nebo hlavu. Uvolněte se a vnímejte, jak vaše ruce reagují na teplo nebo jemnou pulzaci. Pomalu posouvejte ruce po těle, postupně pokrývejte celou plochu od hlavy k patě. Nezapomínejte ani na místa jako je váš skalp, který může nést mnoho napětí. Tímto způsobem můžete uvolnit i roky uvězněnou energii. Při sebe dotykové terapii není neobvyklé, že se vám vynoří i dlouho zapomenuté vzpomínky.

 

Očistné potraviny

Z hlediska spirituálních a energetických perspektiv existuje několik potravin, které jsou tradičně spojovány s pozitivní energií a zlepšením prány (životní energie). Tyto potraviny jsou často označovány za "čisté", "světlé" nebo "vyvážené" a jsou doporučovány pro podporu fyzického, emocionálního a energetického zdraví.

Některé z těchto potravin zahrnují:

 • 🌟 Čerstvé ovoce a zelenina: Čerstvé plody a zelenina jsou bohaté na vitamíny, minerály a živiny, které mohou podpořit vaši fyzickou i energetickou vitalitu.
 • 🌟 Celozrnné potraviny: Celozrnné pečivo, rýže a další celozrnné potraviny jsou považovány za energeticky vyvážené a jsou zdrojem dlouhodobé energie.
 • 🌟 Bylinky a koření: Některé bylinky a koření, jako je kurkuma, bazalka, šafrán a další, mají pozitivní vliv na energetiku těla a mysli.
 • 🌟 Luštěniny: Luštěniny jsou zdrojem bílkovin a vlákniny, které mohou poskytnout stabilní a dlouhotrvající energii.
 • 🌟 Ořechy a semínka: Ořechy a semínka jsou plné zdravých tuků, vitamínů a minerálů, které mohou podpořit váš energetický stav.
 • 🌟 Čistá voda: Pravidelná konzumace čisté vody je klíčová pro udržení optimálního energetického stavu.
 • 🌟 Kvalitní oleje: Olivový olej, kokosový olej a další zdravé tuky mohou poskytnout stabilní energetickou podporu.
 • 🌟 Fermentované potraviny: Kefír, jogurt, kimči a další fermentované potraviny mohou pomoci udržovat rovnováhu ve střevech a tím i v energetickém systému.
 • 🌟 Lehká a výživná jídla: Přijímání potravy, která je lehká, výživná a snadno stravitelná, může pomoci udržovat energetickou harmonii.

 

Prozkoumali jsme širokou škálu metod a technik, které nám mohou pomoci očistit se od negativní energie. Každý z nás si může vybrat ty, které nejlépe rezonují s jeho esencí a pravidelně je začleňovat do svého života. Očista je jako osvěžující sprchování pro naši duši, a právě tato praxe nám umožňuje propustit staré, těžké energie a udělat místo pro nové svěží vibrace.

Buďme si vědomi, že negativní energie je přirozenou součástí života, a je důležité se s ní umět vypořádat. Očista nám pomáhá udržet naši energetickou rovnováhu a zachovat si vitalitu. Ať už volíme vodu, oheň, vzduch, zvuk nebo vůni, mějme na paměti, že máme v sobě moc transformovat a obnovit naši energii. Náš vnitřní rituál očisty nám může sloužit jako silný nástroj pro dosažení vnitřní harmonie a klidu.
Nejnovější

Neváhejte a přidejte se!

K odběru novinek a už vám neuteče žádná nově přidaná věštba a ‍obsah ze světa 🪄 čarodějnicví a spirituality!